O kapslích Halo?

Jak to s těmi kapslemi vlastně je

Víte, že se ročně na světě spotřebuje cca 60 miliard kávových kapslí a většina z nich končí na skládkách a v oceánech? Drtivá většina z nich jsou hliníkové či plastové a jejich rozklad trvá nespočet let.

Ač je kávový svět překrásný a voňavý, spotřeba takových kapslí je pro naši planetu čirým zlem. Proto jsme v Halo vyvinuli kapsle vlastní, které se dokáží za standardních podmínek domácího kompostu rozpadnout za 28 dní. Mysleli jsme i na samotné balení, jako je krabička a vrstva uchovávající aroma a DOKONCE i použitý inkoust a lepidlo na etiketách jsou rostlinného původu!

Nejedná se o žádný Bioplast, tudíž vám k rozpadu kapsle stačí váš domácí kompost a ne profesionální kompostér.

Použité materiály Halō kapslí

Samotné kapsle jsou vyrobeny z cukrové třtiny a jsou DOMA kompostovatelné do 28 dní. Není potřeba profesionálního kompostéru k rozložení. Krabička a bio-polymerní laminát jsou také DOMA kompostovatelné, a to do 90 dnů.

Pravda o kávových kapslích - 2 měsíce, 4 druhy kapslí

České titulky zapnete tlačítkem "titulky" ve videu.

KOMPOSTOVATELNOST VS BIOLOGICKÁ ROZLOŽITELNOST

Kompostovatelnost

Aby mohl být produkt označen za kompostovatelný, musí splňovat zvláštní EU normu (EU 13432). Ta zahrnuje spoustu požadavků, z nichž jeden je, že po 12 týdnech musí být 90% výrobku rozloženo natolik, aby prošlo sítem o průměru 2 mm*.

Podmínky potřebné k rozkladu většiny kompostovatelných kapslí vyžadují "průmyslové kompostování”. Aby se kapsle rozložily popsaným způsobem, musí obecní úřady, či společnosti zpracovávající odpad, používat k tomu určené vybavení/zařízení a celý proces musí probíhat 12 týdnů.

Doba kompostovacích procesů u spousty společností je však téměř poloviční, než doba potřebná k průmyslovému zpracování kompostovatelných kapslí, a tak zbytky stejně končí s nekompostovatelnými odpady na skládce.

Biologická rozložitelnost (biodegradovatelnost)

Biologicky rozložitelné materiály se v půdě, na vzduchu a ve vodě časem rozpadají. Pro tento termín však není stanovena žádná lhůta, takže biologicky rozložitelný materiál se může rozkládat i mnoho let.* Mnoho výrobců na svých obalech nebo webových stránkách neuvádí, jak dlouho tato lhůta trvá, možná je to něco, na co nechtějí, aby se jich někdo ptal?

* Which Magazine únor 2021